Uzaktan çalışma için Apple aygıtlarınızı hazırlama

Evden veya uzaktan çalışma için aygıtları hazırlama

İlk olarak, çalışanların hangi aygıtları eve götürebileceğini belirleyin. Ardından mobil aygıt yönetimi (MDM) sisteminizi kullanarak iPad, iPhone ve Mac’lerde içerikleri, ayarları ve sınırlamaları çalışanlarınızın uzaktan çalışmasını destekleyecek şekilde hızla ayarlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek üzere iOS ve iPadOS için dağıtıma genel bakış ve Mac için dağıtıma genel bakış başlıklı belgelere bakın.

Aygıtları uzaktan çalışma için hazırlamanıza yardımcı olmak amacıyla aşağıda öneriler sunulmuştur. 

Şirkete ait aygıtlar için

Ayarları, çalışanlar aygıtları eve götürdüklerinde uzaktan çalışabilecekleri şekilde yapın. 

Kişisel aygıtlar için

Kendi aygıtını getir (BYOD) dağıtımları için tasarlanmış yeni bir kayıt yöntemi olan Kullanıcı Kaydı’na ilişkin talimatlar verin. Çalışanlar bu yöntemle aygıtlarını MDM’e kaydederek, evden kullanmak üzere ek uygulama ve kaynaklara erişebilir. Kullanıcı Kaydı hakkında daha fazla bilgi edinin.

MDM’i kullanmaya başlama

 • Tüm Mac bilgisayarlar ile iPad aygıtlarını macOS ve iPadOS’in en son sürümüne güncelleyin. Bu sayede uygulamalar ve MDM ayarlarıyla uyumluluk sağlanır.
 • Aygıt ayarlarının konfigürasyonunu yapmak ve içerik satın alıp dağıtmak için MDM çözümünüzle birlikte Apple İşletme Yönetimi’ni kullanın. Apple İşletme Yönetimi, BT yöneticilerinin iPhone, iPad, iPod touch, Apple TV ve Mac’leri tek bir noktadan dağıtmak için yararlanabilecekleri web tabanlı bir portaldır. Apple İşletme Yönetimi’ni kullanmaya başlayın.
 • Bir MDM çözümünüz yoksa Jamf, VMware ve MobileIron gibi sağlayıcılar, aygıtların uzaktan çalışanlara hızla dağıtılmasına yardımcı olmak için uzatılmış deneme süreleri sunmaktadır.

Aygıtları dağıtma

 • Şirkete ait tüm aygıtlar için Otomatik Aygıt Kaydı’nı kullanın. Böylece BT ekibi, aygıtları MDM’e uzaktan kaydedebilir.
 • Kişisel aygıtlar için Kullanıcı Kaydı’nı kullanarak hem şirket bilgilerini hem çalışanların gizliliğini koruyun.
 • Kişisel aygıtlarda Kullanıcı Kaydı’nın kullanılması ve temel Apple servislerine erişim elde edilmesi için Apple İşletme Yönetimi’nde Yönetilen Apple Kimlikleri oluşturun. Yönetilen Apple Kimliklerine genel bakış başlıklı makalede daha fazla bilgi edinin.
 • Birleştirilmiş kimlik doğrulama özelliğini açmak için Apple İşletme Yönetimi’ni Microsoft Azure Active Directory’ye bağlayın. Böylece çalışanların Yönetilen Apple Kimlikleri, mevcut kurumsal kimlik bilgilerinden otomatik olarak oluşturulur.

İçerik dağıtma

 • Çalışanlarınızın evden çalışmak için ihtiyacı olan temel uygulamaları dağıtın. Uygulamalar, Apple İşletme Yönetimi ve MDM’iniz aracılığıyla uzaktan dağıtılabilir. Apple İşletme Yönetimi’nde içerik seçme ve satın alma hakkında bilgi edinin.
 • Çalışanlara, tamamlayıcı uygulamalardan oluşan bir katalog sunmak için MDM sisteminizin self servis özelliğini (varsa) kullanın. Bu özelliğin desteklenip desteklenmediğini ve nasıl uygulanacağını öğrenmek için MDM belgelerinizi inceleyin.

Kuruluşunuza özel ayarların konfigürasyonunu yapma

Çalışanların kullandığı aygıtların ayarlandığından, kaynaklara erişebildiğinden ve evden çalışma süresince, kabul edilebilir kullanım politikalarına uyduğundan emin olmak için MDM’den yararlanın.

Ayarların konfigürasyonunu yapma

 • Ağ sınırlamalarının, evde kullanılan veya herkese açık Wi-Fi ağı üzerinden kurulan bağlantılara izin verdiğinden emin olun. MDM’i kullanarak ağ sınırlamaları ayarlama hakkında bilgi edinin.
 • Temel kurumsal servislere bağlanmak için VPN’i ayarlayın. VPN verisi ayarları hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Kuruluşunuz için Mail, Takvim ve Kişiler servislerini ayarlayın. Apple aygıtları, Microsoft Exchange ve G Suite gibi posta servisleriyle çalışır. Exchange ActiveSync’i ve Google Hesaplarını ayarlama hakkında daha fazla bilgi edinin.

Güvenlik politikalarını ayarlama

 • Yerleşik güvenlik araçlarında ve MDM’den yararlanarak aygıtlarınızı güvende tutun. Mac bilgisayarlarda FileVault şifrelemesini kullanın, iPhone ve iPad aygıtlarında ise Veri Koruma özelliğini kullanmak için bir parola politikası uygulayın. Parola verisi ayarları hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Bulutta barındırılan ve uzatılmış deneme süreleriyle ağ telemetrisi ve koruma sunan Cisco Security Connector gibi bir uç nokta güvenlik çözümü kullanın.
 • Kameraların, iCloud servislerinin ve uygulamaların kullanımını sınırlamak gibi gerekli ayararı yapmak için MDM’den yararlanın. iOS ve iPadOS sınırlamaları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bağlantıyı, iş birliğini ve üretkenliği sürdürme

Apple’ın ve üçüncü tarafların sunduğu, uzak ortamlarda sorunsuz çalışan uygulamaları keşfedin. 

Görüntülü iletişim ve mesajlaşma uygulamaları

 • Çalışanlar, Cisco Webex ve Zoom Cloud Meetings gibi konferans araçlarıyla sanal toplantılar düzenleyip iş arkadaşları, müşterileri ve iş ortaklarıyla ekranlarını paylaşabilir.
 • Grup FaceTime sayesinde, çalışanlar aynı anda 32 kişiyle sesli ve görüntülü arama gerçekleştirebilir. 
 • Çalışanlar iPhone, iPad ve Mac’teki Mesajlar uygulamasıyla gruplar oluşturabilir ve gerçek zamanlı güncellemeler gönderebilir, Slack ve Microsoft Teams gibi araçları kullanarak bağlantıda kalabilir ve bilgi paylaşabilir.

Üretkenlik uygulamaları

 • Apple aygıtlarıyla birlikte sunulan Pages, Numbers ve Keynote uygulamaları, çalışanların iCloud veya Box üzerinden gerçek zamanlı olarak iş birliği yapabilmesini sağlar. İsterseniz ortak çalışma düzeyini kuruluşunuzun üyeleriyle sınırlayabilirsiniz. Pages, Numbers ve Keynote’ta ortak çalışma hakkında bilgi edinin.
 • iOS, iPadOS ve macOS ile entegre edilebilen Microsoft Office 365 uygulamalarına App Store’dan erişilebilir.
 • Google G Suite; macOS ile iPadOS’teki Safari’de çalışır ve Google Drive ile Google Docs gibi yerel iPadOS uygulamaları sunar.
 • DocuSign, ProntoForms – Mobile Forms ve iAuditor gibi elektronik form ve belge uygulamaları, imzalar ile verileri yakalamaya, birleştirmeye ve paylaşmaya yardımcı olabilir.
 • Box, Dropbox ve Microsoft OneDrive gibi bulut depolama sağlayıcıları, çalışanların belge paylaşmasını ve belgelerin üzerinde birlikte çalışmasını sağlar. Bu servisler Mac’te Finder’la, iPhone ve iPad’de ise Dosyalar uygulamasıyla entegre edilebilir.

Proje ve görev yönetimi uygulamaları

 • Teamwork Projects, Basecamp, Trello ve OmniPlan gibi proje yönetimi araçları, proje etkinlikleri ile eylemlerini planlamaya, görselleştirmeye, izlemeye ve paylaşmaya yardımcı olabilir.
 • Anımsatıcılar, Things ve Todoist gibi uygulamalar çalışanların ellerindeki işe odaklanmalarını kolaylaştırır.

App Store’da daha fazla iş uygulaması bulma

App Store’da işletmeler için tasarlanmış binlerce uygulama vardır. İş arkadaşlarınızla bağlantı kurmaya yardımcı olan uygulamalardan oluşan bir koleksiyon derledik. Apple İşletme Yönetimi aracılığıyla söz konusu uygulamaları dağıtarak, çalışanlara evden çalışma süresince kullanabilecekleri yeni yöntemler sunun.

Destek için Apple ile irtibat kurma

Evden çalışanlar, teknik desteğe ihtiyaç duyduklarında AppleCare ile irtibat kurabilirler. Apple donanım ve yazılımları (iOS ile macOS dahil) ve Pages, Numbers, Keynote gibi Apple uygulamaları için sorun giderme yardımı sunulmaktadır. Çalışanlar, destek almaya başlamak için Apple Destek sayfasını ziyaret edip bir ürün seçerek mevcut destek seçeneklerini görüntüleyebilir.

Daha fazla yardım alın

BT’ye yönelik kaynaklar

 • Apple aygıtlarını yönetme, dağıtma ve güvende tutma hakkında daha fazla bilgi ve kaynak için Apple at Work BT sayfasını ziyaret edin.
 • Apple Kurumsal Destek sayfasında ek kaynaklar ve ayarlama kılavuzları bulabilirsiniz.

BT’ye yönelik belgeler

 • Apple İşletme Yönetimi Kullanım Kılavuzu
 • BT İçin Mobil Aygıt Yönetimi Ayarları
 • iPhone ve iPad İçin Dağıtım Başvuru Kılavuzu
 • Mac İçin Dağıtım Başvuru Kılavuzu

Diğer kaynaklar

 • Gizlilik ve güvenlik; Apple aygıtlarının, yazılımlarının ve servislerinin yerleşik bir parçasıdır. Ürünlerimizi verilerin toplanmasını ve kullanımını sınırlayacak şekilde tasarlıyor, mümkün olan her durumda aygıt içi işleme kullanıyor, bilgilerin nasıl paylaşıldığı konusunda şeffaflık ve denetim sağlıyoruz. Güvenlik teknolojisi ve özelliklerinin Apple platformlarında nasıl uygulandığı hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Apple aygıtlarında görme engelli veya görme sorunları olan çalışanlar için VoiceOver, motor becerileri konusunda engelleri olan çalışanlar için Sesle Denetim, işitme engelli ya da işitme güçlüğü olan çalışanlar için ise gizli alt yazılar gibi yerleşik erişilebilirlik özellikleri sunulmaktadır. Apple aygıtlarındaki erişilebilirlik özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Apple aygıtlarınızı temizleme hakkında bilgi edinin.