HABERLER

İş Kurmak İçin Kredi Veren Bankalar Hangileridir?


İş kurmak, işletmesini büyütmek için kredi çekmek isteyen vatandaşlar, KOBİ kredileri ve KOSGEB destekli kampanyalardan yararlanarak çok düşük faizlerle kredi alabiliyorlar. Alınacak olan kredilerin tutarına ek olarak, iş kurmak için belirlenen faiz oranları ve vade sayıları da ödemelerin kolay hale gelmesini sağlıyor. Ziraat Bankası ve Akbank başta olmak üzere, bankacılık sektöründe özellikle iş kurmak için kredi çekmek isteyenlere çok düşük faiz oranlarıyla hizmet veriliyor.

48 aya varan vade seçeneklerinin bulunması, müşterilerin aylık ortalama gelirlerine göre vadeleri düzenleyebilme olanağına sahip olması mümkün oluyor. Halkbank işyeri açma kredisi ile Vakıfbank işyeri açma kredisi vatandaşlar tarafından en çok ilgi gösterilen kredi türleridir. Toplam maliyetlerinin diğer kredi türlerine kıyasla çok yüksek tutarlarda düşürülmesi sağlanan KOBİ kredileri için sadece devlet bankaları değil, özel bankalar da hizmet veriyor. Vade sayısına bağlı olarak ortalama %1,70 faiz oranlarıyla işletme ihtiyaç kredisi temin edilebilir.

Yeni İşletmelere Kredi Veren Bankalar

Yeni işletme kurmak için gerekli olan paranın elde edilebilmesi için, bankaların belirlediği vade seçeneklerine ve ödeme limitlerine göre Ziraat Bankası, Akbank, ING Bank, Garanti Bankası ile iletişime geçilebiliyor. Aylık taksitleri vade seçenekleri üzerinden düzenleyebilir, ödemelerinizi ertelemeli ödeme olanaklarından yararlanarak da yapabilirsiniz. İşletme sahipleri tarafından kredi çekilirken özellikle kredinin ilk ödeme tarihinin 3 ay veya 6 ay sonradan başlayacak şekilde belirlenebiliyor olması, şirket kurulduktan sonraki ilk dönemde maliyetlerin olabildiğince azaltılmasını ve kazanç elde edilmesini sağlıyor.

Yapı Kredi bankasının müşterileri, aylık eşit ödemeli kredi çekmek için toplamda 1 milyon Türk Lirası’na varan tutarlara yönelik başvuruda bulunabiliyorlar. Yapı Kredi tarafından 36 ay vadeli 50 bin Türk Lirası tutarında kredi çekilmesi halinde, %2,11 faiz oranına ulaşılacaktır. 50 bin TL kredi için Yapı Kredi’nin belirlediği toplam maliyet 77 bin 292 Türk Lirası’dır. Aylık taksit ise banka tarafından 2133 Türk Lirası olarak açıklanmıştır.

İş Kuracaklara Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

Türkiye’de kendi işini kurmak için harekete geçen binlerce kişiye ING Bank, Vakıfbank, Odeabank, Ziraat Bankası, Halkbank, Yapı Kredi ve Vakıfbank tarafından düşük faizlerle kredi veriliyor. Kredi faiz oranları, ödeme erteleme olanakları ve özel kampanyalardan yararlanılarak iş kurulması için teşvikler sürdürülüyor.

İş Kurmak İsteyenlere Kredi Veren Bankalar

İş kurmak ve kendi işinin patronu olarak şirketini zamanla geliştirmek isteyen vatandaşlar tarafından Yapı Kredi, Vakıfbank, Garanti BBVA, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım, QNB Finansbank, TEB gibi büyük kurumlardan destek alınabiliyor. Bankaların belirledikleri faiz oranlarına göre bir kıyaslama yapılarak, en düşük faiz oranlarını en uygun vadeler için veren kurumlar tercih edilebilir. İş kurmak için başlangıçta alınacak olan düşük faizlere ek olarak, iş kurulduktan sonra işin büyütülebilmesi için de KOBİ kredisi adı altında özel veya devlet bankalarıyla anlaşma yapılabiliyor.

50 Bin TL İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

Türkiye’de 50 bin Türk Lirası tutarındaki 1 ila 9 çalışanlı işletmelere özel kredi türündeki başvurular, Yapı Kredi ile Akbank aracılığıyla yapılabiliyor. İki kurum tarafından 50 bin Türk Lirası kredinin 48 ay vadeyle alınması mümkün oluyor. Yapı Kredi tarafından %2,11 oranındaki faiz oranıyla birlikte toplam maliyet 87 bin 451 Türk Lirası olacak şekilde ödenebiliyor. Aylık taksit ise 1811 Türk Lirası olarak tanımlanıyor.

Akbank aracılığıyla işyeri açma kredisi almak istemeniz durumunda, faiz oranı %2,95 olan bankanın belirlediği toplam maliyeti 105 bin 167 Türk Lirası olarak ödeyebiliyorsunuz. Akbank tarafından açıklanan 48 ay vadeli 50 bin Türk Lirası esnaf kredisi için belirlenen aylık ödemeler ise 2181 Türk Lirası’dır. 36 ay vadede 50 bin TL kredi çekmek istediğinizde ide en uygun faiz oranlarını ve fiyatları ING Bank sunuyor.

ING tarafından 36 ay vadeyle 50 bin TL kredi için 71 bin 437 Türk Lirası maliyetle %1,69 faiz oranıyla hizmet veriliyor. Bankanın aylık taksit tutarları ise 1970 Türk Lirası olarak kullanıma sunuluyor. Vakıfbank ise %1,75 faiz oranıyla toplamda 72 bin 508 TL maliyetli krediyi 1993 TL aylık faizle veriyor.

KOSGEB İşyeri Açma Kredisi

KOSGEB aracılığıyla kredi almak, işyeri açmak ve büyütmek için likiditeye sahip olmak için başvuruda bulunulabiliyor. İşyerini çok düşük faiz oranlarıyla açmak için özellikle KOSGEB’den yardım alındığında, ortalamanın altındaki faiz oranlarıyla 48 aya kadar vadeyle ödeme yapabilirsiniz. Başvurunun yapılması için belirlenen toplam kredi için sınır 150 bin Türk Lirası olarak açıklandı. İşyerinin açılabilmesiyle ilgili süreçte en düşük vergi değerinden dahi olsa ödemelerin yapılması zorunludur.

Şirket kurmak isteyenler tarafından anonim şirket, limited şirket veya şahıs şirketi için seçim yapılarak kurulumuna başlanması yeterli. İşletmenizi kurarken limited olarak kuracaksanız, bu durumda 10 bin Türk Lirası tutarında sermaye bulunması ve kurulumla ilgili gerekli evraklar için 3 bin Türk Lirası ekstra ödeme yapılması gerekiyor. Şahıs şirketi açılacak olması durumunda, birkaç saatlik işlemlerin ardından şirketiniz sadece 500 Türk Lirası tutarındaki bir ödemeyle kurulabilir hale geliyor. İşyeri açma kredisi alarak bu ödemeler de dahil olmak üzere, şirketin dekorasyonu ve mal ile hizmet sunulabilecek ekipmanların satın alınması için girişimlerde bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir