LinkedIn iş arama sayfalarında tehlikeli bir hata

LinkedIn platformunda keşfedilen hata yüzünden, isteyen herkes istediği firma için gerçek gibi gözüken sahte iş ilanları girebiliyor

Dünyanın en popüler profesyonel iletişim platformu olan LinkedIn, bugünlerde sıradışı bir sorunla karşı karşıya. Platform sadece her seviyeden çalışanların birbiri ile tanışmasını, konuşmasını ve bilgi paylaşmasını sağlamıyor. Bildiği gibi en büyük online iş bulma altyapılarından birini de sunmakta. Platforma kayıtlı firmalar kendlerine yeni çalışanlar aradıkları zaman, pozisyonları birer iş ilanı olarak sisteme giriyorlar. Fakat ciddi görünen bir hata yüzünden isteyen herkes, istediği firma için istediği iş ilanını sisteme girebiliyor.

Hatayı Hollandalı online iş bulma uzmanı Michel Rijnders keşfetmiş. Müşterileri için LinkedIn üzerinde iş ilanları girerken, normalde yetkisi ve izni olmayan bazı şirketler için de iş ilanı girebildiğini farketmiş. Aslında bu hata üzerinden oluşturulan iş ilanları firmaların resmi iş ilanı değil. Fakat firmaların LinkedIn hesapları altındaki ‘Jobs’ sayfalarında yer alıyorlar ve o firmanın resmi iş ilanlarından hiç bir farkları bulunmuyor. Rijnders bu şekilde LinkedIn’in kendisi için yeni bir CEO ilanı bile hazırlayabilmiş.

Tabi ki platform kendine yeni bir CEO aramıyor, yani bu ilan sahte ama gerçek gibi gözüküyor. Rijnders bunu birçok farklı şirketin sayfalarında denemiş ve hepsinde de kafasına göre pozisyonlarda iş ilanları oluşturabilmiş. Mesela Googleın LinkedIn hesabında, şimdiki CEO Sundar Pichai yerine yeni bir CEO bulmak amacıyla iş ilanı oluşturabilmiş. İşin kötüsü, bu platformda oluşturduğu resmi olayan CEO iş ilanı, gidip kendini Google Jobs sistemi altında da yer bulabilmiş durumda.

Bu resmi olmayan iş ilanları oluşturulurken sistemden hiç bir onay mekanizması ile karşılmamış. Yani isteyen herkes bu ilanları firmadan onay almadan yaratabiliyor. Normalde LinkedIn platformu altında oluşturulan iş ilanları için belli bir miktar ödeme yapılması gerekiyor. Bu da platformun gelir kaynaklarından biri. Fakat Rijnders’in işi bu olduğu için bir Premium üyeliğe sahip olduğunu ve bu sebeple de istediği kadar iş ilanını ücretsiz girebildiğini söylemekte.

Burada asıl sorun, sahte iş ilanlarını giren kişilerin kötü niyetli olma ihtimali. İlandaki başvur butonuna istenen web sitesi linki verilebiliyor. Kötü niyetli kişiler popüler firmaların hesabı altında çok çekici iş fırsatları oluşturabilir ve başvuru butonuna basan adaylar, kötü niyetli yazılım saçmak için tasarlanmış bir sahte siteye yönlendirilebilir. Daha da kötüsü, başvuran kişiler LinkedIn’e güvendikleri için her türlü kişisel bilgilerini bu sahte iş ilanı aracılığı ile siber suçlulara verebilirler.

Neyse ki hem Rijnders hem de platformun başka üyeleri firmayı bu hataya karşı uyarmışlar. Firma durumun farkında olduğunu ve gerekli önlemleri alacaklarını iletmiş.