Kayıtdışı İstihdam Oranı

Veriler Türkiye İstatistik Kurumu’nun Hanehalkı İşgücü İstatistiklerinden derlenmiştir.

 Sektörlere Göre Kayıt Dışı İstihdam Oranları (%)

YıllarTarımTarım DışıSanayiHizmetİnşaatGenel
200290,1431,7436,429,1952,14
200391,1531,5536,432951,75
200489,933,8337,2831,9650,14
200588,2234,3238,1132,2748,17
200687,7734,0638,1231,8846,97
200788,1432,3435,5130,6345,44
200887,8429,7631,6128,7743,5
200985,8430,0833,4328,443,84
201085,4729,0632,6827,1143,25
201183,8527,7631,525,7142,05
201283,6124,5127,8922,7339,02
201383,2822,425,2320,936,75
201482,2722,3220,2621,0936,6134,97
201581,1621,2319,1320,0535,5833,57
201682,0921,7220,220,3535,7633,49
201783,3322,120,0320,9535,833,97
201882,7322,2820,2921,4634,3933,42

Bölgelere Göre Kayıt Dışı İstihdam Oranları (%)

BÖLGELER2009201020112012201320142015201620172018
Ankara19,321,3621,3617,6716,0817,3717,0917,7718,3818,41
İstanbul25,1724,3522,6519,3616,4918,8218,3619,1420,7320,94
Bursa, Eskişehir, Bilecik29,9128,4228,0523,6724,5520,4120,4419,8622,7323,36
İzmir28,9730,4732,9130,1330,3827,4823,4725,9324,4424,95
Tekirdağ, Edirne, Kırklareli41,3239,837,532,8830,6430,1528,5931,433,3334,97
Antalya, Isparta, Burdur46,0144,2141,8638,6436,8632,8928,9731,4831,7028,95
Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova36,8138,4637,9334,4832,3132,8230,126,429,3729,53
Kayseri, Sivas, Yozgat42,0745,3250,875039,1132,8534,8332,7931,1330,13
Balıkesir, Çanakkale48,3945,7745,2242,2541,438,2134,8937,438,5837,34
Gaziantep, Adıyaman, Kilis59,3257,8253,1849,1344,2738,4535,0933,9938,7140,76
Aydın, Denizli, Muğla43,0442,5545,8648,144,336,6235,6335,1534,2233,52
Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye57,5761,2858,6153,6948,9440,9536,7242,1842,1445,80
Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir47,6551,2146,4143,1344,7138,3837,9138,2638,3035,39
Manisa, Afyon, Kütahya, Uşak45,5442,9243,4345,2245,6539,739,3739,8838,5439,83
Konya, Karaman52,9554,3350,1343,9943,9939,6940,1741,7442,4442,29
Adana, Mersin53,952,7753,4247,5243,9745,7143,3141,7439,9638,99
Zonguldak, Karabük, Bartın60,6752,915351,7252,449,3746,3244,8144,4443,32
Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli53,7957,7353,1855,3858,5848,0646,3244,748,5146,78
Samsun, Tokat, Çorum, Amasya62,6955,7850,546,9247,8246,6146,5245,8844,6746,87
Kastamonu, Çankırı, Sinop59,0762,7262,9657,1950,955048,853,7755,1550,15
Mardin, Batman, Şırnak, Siirt63,8261,0857,2651,4749,0654,6751,4741,2140,4639,45
Erzurum, Erzincan, Bayburt59,4863,2856,1349,3549,256,152,3548,8848,3144,15
Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane67,2664,7161,7862,2755,7454,0952,4650,8750,5149,71
Şanlıurfa, Diyarbakır67,9263,5960,6963,2761,667,6765,0562,7762,0460,11
Van, Muş, Bitlis, Hakkari66,7571,5774,8572,7469,7570,4270,866,9262,9852,57
Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan78,6274,3473,2669,5171,4371,5471,168,5267,5067,05
Toplam43,8443,2542,0539,0236,7534,9733,5733,4933,9733,42

İktisadi Faaliyet Kodlarına Göre Kayıt Dışı İstihdam Oranları (%)

İktisadi Faaliyet Kodu (18’li Grup)2009201020112012201320142015201620172018
Tarım, ormancılık ve balıkçılık85,9485,4783,8583,6183,2882,2781,1682,0983,3382,73
Madencilik ve taş ocakçılığı9,287,838,812,396,676,725,934,034,354,64
İmalat Sanayi27,3626,6424,8721,4719,8420,1518,8519,919,620,26
Elektrik, gaz, buhar, su ve kanalizasyon19,4733,9435,8528,927,5229,830,4733,8535,3828,77
İnşaat ve bayındırlık işleri54,2952,3449,8845,3540,1236,6135,5835,7635,834,39
Toptan ve perakende ticaret38,4236,563430,2727,9126,5525,8927,0927,7127,57
Ulaştırma ve depolama37,4236,5735,3430,0525,4333,0129,4723,2125,6726,48
Konaklama ve yiyecek hizmeti faal.42,7142,5340,3234,9131,2724,8224,5531,6130,9731,1
Bilgi ve iletişim12,121,0818,0113,4511,4213,2213,1512,512,4511,69
Finans ve sigorta faaliyetleri5,865,135,714,553,133,324,083,325,545,88
Gayrimenkul faaliyetleri44,4447,5433,7729,3525,8126,3420,8523,8724,2127,65
Mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler24,1222,3819,215,1911,5711,119,879,2210,3912,17
İdari ve destek hizmet faaliyetleri10,8512,6610,1716,7715,2915,2514,5613,1713,7320,07
Kamu yönetimi ve savunma3,734,724,864,664,654,123,963,921,980,88
Eğitim hizmetleri4,344,324,433,592,653,483,193,614,043,79
İnsan sağlığı ve sosyal hizmet faal.7,115,5911,1115,8419,4624,7227,2128,6729,9929,29
Kültür, sanat, eğlence, dinlence ve spor5040,23837,0434,7134,3531,5433,3337,0136,61
Diğer hizmet faaliyetleri57,7157,0456,0749,0646,1447,6943,3844,1943,7144,11