Guterres’ten ülke liderlerine karantina bağlantılı “aile içi şiddet” uyarısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres yaptığı açıklamada, Antonio Guterres yazılı açıklama yaparak, COVID-19 salgınının neden olduğu ekonomik ve sosyal sorunlar ile kısıtlamaların dünya genelinde aile içi şiddeti artırdığı uyarısında bulundu.

Guterres video mesajında birçok ülkede birkaç haftadadır COVID-19 karantinaları yüzünden, bazı ülkelerde “Aile içi şiddette korkunç bir küresel dalgalanma olduğunu gördük” diyerek hükumetlerden salgınla ilgili planlarında bu konuda koruyucu önlemlerle şiddetin önlemler almalarını istedi.

Açıklamasında, “Şiddet savaş alanı ile sınırlı değil. Birçok kadın ve kız çocuğu için tehdit, en güvenli olmaları gereken yerde en büyüğüdür: kendi evlerinde.” ifadelerine yer veren Guterres, “Tüm hükümetleri, kadınlara karşı şiddetin önlenmesi ve giderilmesini COVID-19 için ulusal müdahale planlarının önemli bir parçası haline getirmeye çağırıyorum.” dedi.

Guterres ayrıca, şiddet yanlısı istismarcıların ise cezalandırılması için yargı sistemlerinin çalışması için yargı sisteminin çalışmasına vurgu yaptı.

BM’ye göre, aile içi şiddet yardım hatlarına yapılan çağrılar Lübnan ve Malezya’da iki katına, Çin’de ise üç katına çıktı. Aile için şiddetin arttığı ülkeler arasında, Türkiye ile birlikte, ABD, Fransa, Hindistan, Avustralya ve Güney Afrika da yer alıyor.

Avustralya’da aile için şiddette yüzde 75 artış yaşanırken, İngiltere’de Ulusal Aile İçi İstismar Yardım Hattına yapılan çağrılara göre bu konuda yüzde 25 civarında bir artış görüldü.